Historia szkoły szybowcowej w Tęgoborzu.

  • Początki działalności i okres przedwojenny
  • Okres wojny
  • Okres powojenny 1945 - 1951

  • Galeria


    Jeden z ostatnich przelotów z Jodłowca został wykonany przez L. Kwiatkowskiego 25 sierpnia 1939r na Żar koło Bielska Białej. Do osiągnięcia celu zabrakło zaledwie kilku kilometrów, a osiągnięta odległość wynosiła 95km. Ostanie loty z Jodłowca zostały wykonane w dniu 30.08.1939 r. Instrukcja jaką otrzymali dozorcy przed wybuchem wojny mówiła że w razie nadejścia wojsk hitlerowskich mają spalić hangary wraz ze znajdującymi się w nich szybowcami. Kadra szkoły została powołana do wojska bądź udała się na wędrówkę w kierunku wschodnim celem stawienia się do pracy w szkolnych oddziałach lotniczych. Po wkroczeniu Niemców na Sądecczyznę dozorcy zamiast wypełnić wydane im polecenia i spalić hangary uciekli pozostawiając cały sprzęt w wartości kilku milionów złotych przedwojennych. Hitlerowcy zdewastowali szkołę, a sprzęt i szybowce w liczbie 33 wywieźli do południowej Austrii. Hangary i kasyno rozebrała i sprzedała gmina Łososina Dolna.

    Wychowankowie Szkoły odznaczyli się chlubnie w walkach powietrznych z hitlerowskim najeźdźcą. Podczas kampanii wrześniowej ppor. pil. Jerzy Iszkowski latał jako pilot do zadań specjalnych w składzie 2 pułku Lotniczego w Krakowie. Po wrześniowej klęsce przedostał się do Francji, gdzie latał w dywizjonie bombowym , a następnie do Anglii, gdzie w latach 1941-1943 latał w 304 Dywizjonie Bombowym Ziemi Śląskiej. Brał udział w 48 wyprawach bombowych. Odznaczony m.in: Krzyżem Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. W 1943 r. został zrzucony na teren Polski jako Cichociemny i kontynuował walkę w podziemiu. Zmarł w 1962 r. Obecnie jego imię nosi Szkoła Podstawowa w Tęgoborzu.

    Plut. Konrad Sztuka latał w 303 dywizjonie myśliwskim. Zginął podczas lotu ćwiczebnego 29.03.1946 r. odznaczony 2 razy krzyżem walecznych. Por. Marian Zając po opuszczeniu Polski razem z Tadeuszem Schiele w noc sylwestrową 1939/40 po wielu przygodach dotarł do Anglii gdzie rozpoczął służbę w lotnictwie Polskim. Latał w 305 dywizjonie bombowym, a następnie w Transport Comand. Zginął 16.04.1945 r nad atlantykiem podczas transportu samolotu Mosquito do Anglii. Odznaczony Virtuti Militarii, 4 krotnie krzyżem walecznych i zaszczytnym medalem lotniczym. Por. Tadeusz Haczkiewicz latał w następujących dywizjonach: 303, 315, 309. W lotnictwie Polskim na zachodzie służył również ppor. Zygmunt Brzeski i Mieczysław Lewandowski. Jego żona Janina Lewandowska z którą ślub wziął w 1939 r w Tęgoborzu, zginęła w Katyniu jako jedyna kobieta z rąk sowieckich oprawców. Bolesław Bednarek rodem z Michalczowej zginął podczas inwazji aliantów we Francji w rejonie Falaise prowadząc patrol zwiadowczy w armii gen. Maczka. Bronisław Naściszewski zginął w 1942 r w Oświęcimiu.

    Leopold Kwiatkowski wyruszył na niebezpieczne ścieżki kurierskich szlaków wiodących na Słowację i Węgry. Ponad 100 razy przekraczał granicę przeprowadzając ludzi i przenosząc konspiracyjne materiały. Za tą działalność został odznaczony krzyżem Virtuti Militari. Zmarł 1968 r. Jego imię nosi obecnie jedna z ulic w Nowym Sączu i Aeroklub Podhalański.

    Opracował: Tomasz Kosecki