Tęgoborze w starej fotografii 1933-1951


Szanowni Państwo!
Z wielką przyjemnością udostępniam galerię fotografii przedstawiającą Tęgoborze i okolice,
widziane oczami moich dziadków i rodziców.
Prezentowane zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodzinnych Pani Grażyny Gwiżdż,
Pani Heleny Grzyb, Pana Kazimierza Kamińskiego, którym składam serdeczne podziekowanie za udostępnienie swoich zbiorów. Autorem większości fotografii jest Franciszek Liszka, ponadto Kazimierz Kamiński i Tadeusz Biedroń.
Zdjęcia zostały wykonane w latach 1938-1950. Jednak największa ilośc pochodzi z roku 1941. Mam nadzieję, że wielu z oglądających zainteresuje sie przeszłościa swojej rodziny i naszej okolicy.
Wszystkich tych którzy posiadają w swoich rodzinnych zbiorach stare zdjęcia przedstawiające Tęgoborze i okolice bardzo proszę o kontakt.
Jeżeli ktoś z Państwa rozpozna osoby znajdujące sie na prezentowanych zdjęciach proszę o informację na adres: tkosecki@op.pl
Życzę miłego oglądania.
Tomasz Kosecki

Szanowni Państwo!
Dzięki uprzejmości Michała Ombacha i całej Rodziny Ombachów przedstawiam zdjęcia ze Strugi. Struga to przysiółek Tęgoborza.
W XVIII i pierwszej połowie XIX wieku był tam folwark, który później nabyła rodzina Ombachów. W wyniku powstania jeziora Rożnowskiego, prawie cała posiadłość Ombachów znalazła się pod wodą.



Szanowni Państwo!
Ludowy Zespół Sportowy został założony w Tęgoborzu tuż po II wojnie światowej.
Ówczesny kierownik Szkoły Podstawowej w Tęgoborzu, Franciszek Czajka, zachęcił młodzież do gry w siatkówkę. Młodzi chłopcy własnymi siłami na miejscu, gdzie kiedyś była karczma, zbudowali boisko do gry w siatkówkę, a dokładnie mówiąc wyrównali teren, bo wówczas nie można było marzyć o salach gimnastycznych lub asfaltowych boiskach.
Działo się to pod koniec lat 40-tych XX wieku, najprawdopodobniej był to rok 1948.
Z tzw. karczmiska boisko do siatkówki zostało przeniesione pod Just pomiędzy drogę do Znamirowic, a drogę do Justu.
Członkowie LZS-u nie otrzymywali dotacji i sami musieli zarobić na utrzymanie klubu. Aby zarobić pienišdze, za zgodą księdza proboszcza Juliana Juzy zorganizowali jasełka, a zarobione pienišdze przeznaczyli na zakup strojów.
Młodzież zaczęła również startować w zawodach kajakowych i LZS zmienił profil swojej działalności na klub kajakowy. Przedstawiam kilka zdjęć z zawodów, w których uczestniczył mój tata. Kajaki zadomowiły się w Tęgoborzu na dłużej i wielu zawodników zdobywało laury na zawodach w całym kraju. Jest to temat wymagający opracowania i myślę, że ktoś opublikuje historię LZS w Tęgoborzu.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów mojego taty.
Tomasz Kosecki.